Yakıt TasarrufuÇok yakıtla az kilometre yapmayı çoğumuz kolayca becerebildiği halde tersini nedense pek başaramıyoruz. Sonra da otomobilimizin neden çok tükettiğini merak edip yakınıyoruz.

Otomobil kullanma biçimi yakıt tüketimini etkiliyor
Otomobili kullanış biçimi yakıt tüketimini azımsanmayacak ölçülerde düşürebiliyor. Bunun nasıl olacağını aşağıdaki noktalara dikkat ederek görmek mümkün.

Otomobilinizi rölantide ısıtmayın
Motoru rölantide ısıtmak motora verdiği zarar yanında yakıt tüketimini de artıran önemli noktalardan biri. Motoru çalıştırıp yola çıktığınızda yaptığınız birinci kilometre sonunda otomobilin yaktığı benzin üç dakika rölantide çalışmış kadardır. Yani otomobili üç dakika ısıtmak için harcanan benzinle 1 km yol yapabilirsiniz. Bu nedenle uzun süreli durmalarda motoru durdurmakta fayda var.

Kısa mesafelerde araç kullanmak lüks
Yapılan bir test sonucunda 0 derece santigrad hava sıcaklığında 1.6 litrelik orta sınıf bir otomobil motoru marşa basıldığı andan itibaren 100 km’de 40 litreye eş bir tüketim değeri veriyor. Ancak 4 kilometre yol kat edildikten sonra otomobilin motoru normal ısısına kavuşuyor ve tüketim normalleşiyor. Bu nedenle kısa mesafeler için otomobili kullanmak yerine yürümek daha sağlıklı ve ucuz oluyor.

Doğru zamanda vites değiştirin, ekonomik viteste sürün
Birinci vitesi yalnızca otomobili hareket ettirmek için kullanın ve hemen ikinci, üçüncü ve dördüncü viteslere geçin. Vitesler değiştirildiğinde motor devri değişir. Motor devri krank milinin bir dakikada yaptığı devir sayısıdır. 6000 d/d’lik maksimum devir sayısı krank milinin saniyede 100 devir yaptığı anlamına gelir. Her motorun maksimum devir sayısı olduğu gibi en verimli çalıştığı bir devir de vardır. Bu devir otomobilden otomobile değiştiği için teknik verilerine bakıp ya da servislere danışılarak öğrenilebilir. teknik verilerde Maksimum tork adı altında görülen değer genellikle motorun en verimli çalıştığı ve az tükettiği devirdir. Bu devirde kalacak biçimde vitesler değiştirildiğinde gereksiz benzin savurganlığı önemli ölçüde azalacaktır.
Örneğin: Test edilen otomobilin birinde 100 km uzunluğundaki düz bir yolda 4’üncü vitesle 60 km/s sabit hızda gidildiğinde 5.8 litre/100 km tüketilmiş. Aynı koşullarda 3’üncü viteste 9 litre/100 km tüketim saptanmış. Görüldüğü gibi aynı uzunluktaki bir mesafeyi bir vites küçülterek katetmek 3.2 litre, yani yüzde 55 daha fazla tüketime yol açabiliyor. Aynı otomobille 30 km/s sabit hızla 3’üncü viteste 7 lt/100 km, ikinci viteste aynı hızda ise yaklaşık 10 litre tüketim saptanıyor. Görüldüğü gibi hangi hızda hangi viteste gidilmesi gerektiğini iyi bilmek gerekiyor.

Aracınızda Yakıt Tasarrufu İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Ayrıntılar

 

Aracınızın yakıt performansı mekanik aksamda oluşabilecek sorunlardan lastik basıncına, periyodik bakımların geciktirilmesinden araç kullanım alışkanlıklarınıza kadar pek çok değikene bağlı olarak artıp azalabilmektedir. Dikkat edeceğiniz birkaç ufak detay ile yakıt tüketiminizde %10 – %15’lik bir tasarruf sağlayabileceğinizi unutmamak faydalı olabilir.

Öncelikle çoğumuzun pek de dikkat etmediği lastik basınçlarının aracımızın yakış performansında direk etkili olduğunu unutmayalım. Lastik hava basıncının düşük olması, sürtünmeyi arttırarak aracımızın daha çok yakıt tüketmesine neden olacaktır. Motorun iyi bir performansta çalışabilmesi için motora giren ve motordan çıkan hava kanallarının açık olması çok önemlidir. Aracınızın hava filtresinin, egzos sisteminin ve karter havalandırma borularının tıkanması yakıt tüketiminizde ciddi artışlara neden olacaktır. Aracınızın rölanti devrinin yüksek veya düşük olması yakıt tüketimini arttıran faktörlerden biridir. Aracınızın rölanti devrinin fabrika ayarlarında olması, yakıt tüketiminizi minimize edecek unsurlardandır.   Motoru çalıştırdıktan sonra 30 saniye beklemeniz motorun ısınması için yeterli olacak ve motorun yakıt tüketimini azaltacaktır. Otomobilinizi 2500-3500 devir aralığında kullanmanız, yakıttan sağladığınız verimi optimum düzeylere çıkaracaktır. Aracınızın bujilerinin arızalı veya yanlış ayarlanmış olması yakıt tüketiminizi ciddi oranda arttıracaktır. Gaz pedallarının ve fren balatalarının sıkı olması veya debriyaj balatalarında problem olması yakıt tüketimini arttıran unsurların başında gelmektedir. Aracınızı sürerken ani fren yapmanız ve hızlı gaz açmanız gereksiz yakıt tüketimine neden olacaktır.  Araçta taşıdığınız ağırlığa göre de yakıt tüketiminiz değişmektedir. Bu nedenle bagajınızda gereksiz yük taşımamanızın yakıt tüketimi üzerinde olumlu etkileri olacaktır.

Bunların dışında, aracınızın periyodik bakımları aksatılmazsa, motor aksamı ile ilgili oluşabilecek verimsizliklerin önüne geçilebileceği unutulmamalıdır. tomurcukoto servisleri aracınızın bakımlarından genel kontrollerine kadar ihtiyaç duyacağınız her türlü hizmeti sizlere sunarak yakıt tüketiminizi minimum seviyelerde tutmanıza yardımcı olabilmektedirler.