Cnp / Lng Nedir


LNG nedir ?

Doğal gaz, atmosfer basıncında -162°C’a kadar soğutulduğunda yoğuşarak sıvı faza geçmekte ve “Sıvı Doğal Gaz” (LNG-Liquified Natural Gas) olarak adlandırılmaktadır.

LNG, kokusuz, renksiz ve zehirli olmayan, sıvı fazda bir yakıttır. Sıvı fazında taşınmakta ve depolanmaktadır. Tüketime, gaz fazında sunulmaktadır.

LNG ile yüksek miktardaki doğal gaz, düşük basınçlar altında hacmi yaklaşık 600 kez küçültülerek sıvı halde saklanabilmektedir. Bu özellik, doğal gazın boru hatlarıyla taşınmasının teknik ve ekonomik anlamda mümkün olmadığı yerlere, gemi ve kamyon tankerlerle nakliyesini uygun hale getirmektedir.

Doğal gazın sıvılaştırılması aşamasında bünyesindeki ağır hidrokarbonlardan arındırılması, LNG’nin boru doğal gazına kıyasla daha temiz ve daha yüksek enerji değerine sahip olmasını sağlamaktadır.

CNG (Sıkıştırılmış Doğal Gaz), ulusal iletim şebekesi veya şehir içi dağıtım sisteminden gaz olarak ya da LNG terminallerinden sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) şeklinde tedarik edilen doğal gazın, yaklaşık 200-250 bar basınç altında sıkıştırılmasıyla elde edilmektedir. CNG, kokusuz, renksiz ve zehirli olmayan gaz fazında bir yakıttır.

Yüksek basınç altında gaz fazında taşınmakta ve depolanmaktadır. Basıncının düşürülmesiyle yine gaz fazında tüketime sunulmaktadır.

 

 AVRUPA KOMİSYONUNUN ‘’GELECEĞİN ULAŞIM YAKITLARI’’ KONUSUNDA YAYINLADIĞI RAPORUNDA, LPG(LİKİT PETROL GAZI) VE CNG ( SIKIŞTIRILMIŞ DOĞAL GAZ) 2050 YILINA KADAR PETROLE ALTERNATİF EN ÖNEMLİ 5 YAKIT ARASINDA GÖSTERİLİYOR. BUNU ANLAMI ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA DA ARAÇLARDA LPG VE DOĞALGAZ KULLANIMININ ARTARAK DEVAM EDECEĞİDİR.

 BAŞTA AVRUPA ÜLKELERİ OLMAK ÜZERE DÜNYANIN BİRÇOK ÜLKESİNDE, ÇEVRECİ VE UCUZ BİR YAKIT OLMASINDAN DOLAYI LPG’Lİ VE CNG’Lİ ARAÇLARA ÖNEMLİ TEŞVİKLER UYGULANMAKTADIR. TÜRKİYE ‘DE TEŞVİK OLMASINA RAĞMEN, EKONOMİK OLMASINDAN DOLAYI OTOGAZ OLARAK LPG SATIŞIBENZİN SATIŞINI GEÇMİŞ DURUMDADIR. HER YIL 300.000 DEN FAZLA ARACIN LPG DÖNÜŞÜMÜ YAPILMAKTADIR.

 LPG’Lİ ARAÇLAR BENZİNLİ ARAÇLAR KADAR GÜVENLİDİR. LPG TANKININ PATLAMAYA KARŞI DAYANIMINI GÖSTERMEK İÇİN BON-FİRE TESTİ YAPILIR. BU TEST; LPG TANKI LPG İLE DOLU İKEN, ALEVLER TANK YÜZEYİNİ SARACAK ŞEKİLDE VE 5 DAKİKA İÇERİSİNDE SICAKLIK 590 DERECE YE ULAŞACAK ŞEKİLDE YAPILIR. BU DURUMDA, TANK İÇERİSİNDEKİ GAZIN TAHLİYE EDİLMİŞ OLMASI VE TANKIN PATLAMAMASI ESASTIR. NORMAL ÇALIŞMA BASINCI3-9 BAR ARASINDAYKEN, LPG TANKLARI EN AZ 67.5 BAR’A DAYANIKLIDIR.

  LPG İLE ÇALIŞAN ARAÇLARDA HİSSEDİLİR BİR PERFORMANS KAYIBI YAŞANMAZ, BUNA KARŞILIK %33 CİVARINDA YAKIT TASARRUFU SAĞLAR VE ÇEVREYİ DAHA AZ KİRLETİR. DOĞRU BİR MONTAJLA, EN AZ BANZİNLİ ARAÇLAR KADAR GÜVENLİDİR.

  LPG İLE ÇALIŞAN ARAÇLARDA HİSSEDİLİR BİR PERFORMANS KAYBI YAŞANMAZ, BUNA KARŞILIK %35 CİVARINDA YAKIT TASARRUFU SAĞLAR VE ÇEVREYİ DAHA AZ KİRLETİR. DORU BİR MONTAJLA EN AZ BENZİNLİ ARAÇLAR KADAR GÜVENLİDİR.

 LPG, BENZİNE GÖRE DAHA TEMİZ YAKITTIR.  MOTOR YAĞI ÖMRÜNÜ UZATIR, DOLAYISIYLADA MOTOR ÖMRÜNE OLUMLU YÖNDE KATKI SAĞLAR. BUNUNLA BİRLİKTE YANMA ODASINDA BİR MİKTAR SICAKLIK ARTIŞINDAN DOLAYI, SUPAPLARDA YORULMAYA NEDEN OLABİLİR. ARAÇLARIN %98’İ BU YORULMALARA KARŞI DAYANIKLIDIR. İSTİSNA OLARAK BAZI ARAÇLARDA DEĞİŞİK SUPAP MALZEMESİ KULLANIMINDAN DOLAYI SORUN ÇIKABİLMEKTEDİR.

LPG SİSTEMLERİNDE GELİNEN SON NOKTA, SIVI ENJEKSİYONLU LPG SİSTEMİDİR. BENZİN SİSTEMİNDE OLDUĞU GİBİ, LPG DE ENJEKTÖRLERDEN SIVI OLARAK ENJEKTE EDİLMEKTEDİR. BU DA VOLUMETRİK VERİM KAYIPLARINI AZALTMAKTADIR. TSİ,GDİ GİBİ DEĞİŞİK MOTOR TİPLERİNE UYGULAMA OLANAĞI VARDIR.

TOMURCUK, LPG SEKTÖRÜNDE 30 YILI AŞKIN TECRÜBESİ İLE AR-GE’YE YAPTIĞI BÜYÜK YATIRIMLAR VE KALİTESİ İLE BÖLGESİNDE SEKTÖRÜN LİDERLERİNDENDİR.’’KALİTEYİ ZAMAN BELİRLER’’ SLOGANI İLE KALİTESİ KONUSUNDA İDDİASINI ORTAYA KOYMUŞTUR.

 LPG’Lİ ARAÇLARDA HER 10.000 KM’DE PERİYODİK OLARAK BAKIM YAPILMALIDIR. BAKIMLARDA, GAZ FRENİ FİLTRELERİ DEĞİŞTİRİLMELİ, GAZ BASINCI KONTROL EDİLMELİDİR. AYRICA LPG SİSTEMİ BAĞLANTILARINDA GEVŞEME, HASARLANAN PARÇA, BV. OLUP OLMADIĞI KONROL EDİLMELİDİR. HERHANGİ BİR OLUMSUZLUK GÖRÜLÜRSE GEREKLİ ONARIMLAR YAPILMALIDIR.

TOMURCUK OTO 35 YILLIK TECRÜBESİ İLE√ OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE, DENEYİMLİ VE GELİŞMEYE AÇIK PERSONEL İLE ÇALIŞMAYI, SÜREKLİ ÖĞRENEREK, KENDİSİNİ VE SİSTEMLERİNİ GELİŞTİREREK, UYGULAMALARI VE HİZMETLERİNİ EN DOĞRU ŞEKİLDE YAPMAYI, YAPTIĞI İŞİN HER ZAMAN ARKASINDA DURMAYI, MÜŞTERİLERİNE KARŞI DÜRÜST VE SAMİMİ OLMAYI, MÜŞTERİLİERİNİ DOSTLARI, ARAÇLARINA KENDİ ARAÇLARI GÖZÜYLE BAKMAYI İLKE EDİNMİŞTİR.

CNG(SIKIŞTIRILMIŞ DOĞAL GAZ), LPG’DEN DAHA EKONOMİK VE ÇEVRECİ BİR YAKITTIR. LPG SİSTEMİ LE DOĞALGAZ SİSTEMİ BİRBİRİNDEN FARKLIDIR. CNG TANKLARI 200 BAR BASINÇ ALTINDA ÇALIŞIRLAR VE AYNI MENZİLİ SAĞLAYABİLMEK İÇİN DAHA BÜYÜK TANKLARA İHTİYAÇ VARDIR. BU NEDENLE BÜYÜK ARAÇLARDA KULLANIMI DAHA YAYGINDIR. BENZİNLİ VE DİZEL ARAÇLARA UYGULANABİLİR.DOĞAL GAZ YAKIT İSTASYONLARININ AZLIĞI NEDENİ İLE OTOGAZ OLARAK KULLANIM HENÜZ YAYGINLAŞAMAMIŞTIR.

KIŞ AYLARINDA DİĞER YAKITLARDA OLDUĞU GİBİ LPG’DE DE YAKIT SARFİYATI BİR MİKTAR ARTAR. BUNUN EN ÖNEMLİ SEBEBİ ARACIN HAREKETİNE KARŞI DİRENÇLERİN ARTMASI VE KIŞ AYLARINDA LPG PROPAN/BÜTAN ORANLARINDA ÜRETİCİ FİRMALAR TARAFINDAN DEĞİŞİKLİK YAPILMASIDIR.

 √ LPG DÖNÜŞÜMÜNDE SORUN YAŞAMAMAK İÇİN,SİSTEMİ OLUŞTURAN PARÇALAR, ECE- R_67.01 STANDARTLARINA UYGUN OLMALI VE MONTAJ TSE YETKİ BELGESİ OLAN YERLERDE EĞİTİMLİ PERSONEL TARAFINDAN, YÜRÜRLÜKTEKİ KANUNLARA UYGUN OLARAK YAPILMALIDIR. BİLİNÇLİ MONTAJ, EN AZ LPG KİT KALİTESİ KADAR ÖNEMLİDİR.